MEN: Nie ma powodu
do oszczędzania
na nauczycielach

Nie widzę powodów, by samorząd z jakiegokolwiek powodu obniżał wynagrodzenia nauczycieli. Nauczyciel pracujący zdalnie wykonuje podobne obowiązki jak podczas tradycyjnej pracy w szkole - mówił minister Dariusz Piontkowski, odpowiadając na pytania o pracę szkół w czasie epidemii.

 

- Nauczyciel, który pracuje zdalnie, zasługuje na wynagrodzenie tak jak każdy pracownik. W przypadku pracownika oceniane jest zaangażowanie i liczba godzin, którą spędza przy wykonywaniu tych zadań i podobnie jest z nauczycielem, jeżeli pracuje z kilkunastoma klasami i wykonuje więcej godzin niż pensum, to wówczas należy mu się wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe - tłumaczył minister edukacji.

 

Zdalna szkoła działa coraz lepiej

 

Żadne państwo nie było przygotowane, by całkowicie przejść na formę pracy zdalnej - mówił Piontkowski. - Jesteśmy już po tym pierwszym, najtrudniejszym okresie. Dziś to nauczanie jest całkiem dobrze zorganizowane. Gdyby była konieczność wznowienia go w nowym roku szkolnym, to będziemy tę formę kontynuowali. Mile zaskoczyła mnie mobilizacja nauczycieli, mimo że wielu z nich nigdy tak nie pracowało, to szybko sobie to przyswoili -  mówił minister edukacji.

 

Dodał, że nauczyciel wykonuje podobne zadania, jak w czasie, gdy szkoły pracowały normalnie, a czasem pracuje nawet więcej, bo taka forma pracy wymaga od niego znalezienia dodatkowych materiałów dla uczniów. Nie wypłaca się natomiast niektórych dodatków - np. tego za ciężkie warunki pracy. -

 

Niepokoi, że dyrektorzy wymagają dodatkowych zaświadczeń i materiałów, że nauczyciel wykonał swoją pracę. W tradycyjnej szkole wystarczy wpis do dziennika, więc takie próby biurokratyzowania pracy szkoły są zbędne - mówił Piontkowski.

Czytaj więcej na Prawo.pl >>

24 kwietnia 2020

edukacja 

Regionalna Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność"     
ul. Planty 16a, 25-502 Kielce
tel.  41 3446034 

 slusarski@onet.eu        

 

Imie
Twój e-mail
Telefon
Treść wiadomości
Obszar tekstowy
wyślij
wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!